UWAGA! BLOG W PRZEBUDOWIE! NIEKTÓRE INFORMACJE MOGĄ BYĆ NIECZYTELNE. ZAPRASZAM ZA NIEDŁUGO. PLANOWANA DATA AKTUALIZACJI – DO KOŃCA LISTOPADA 2022

uvtddbh

Mianowicie: czym się przemieszczać, jak, za ile, jaki czas ważności mają bilety i co może pomóc.

*aktualizacja postu w związku ze zmianami cenowymi SL w styczniu 2018

Szybki skrót, co tu znajdziesz:

 1. Czym można się przemieszczać?
 2. Ceny biletów i terminy ważności
 3. Zniżki
 4. Gdzie kupić bilety?
 5. Aplikacja do kupna biletów
 6. Aplikacja do planowania trasy
 7. Aplikacja z mapą metra
 8. Mapa metra i całej komunikacji (również do pobrania)
 9. Jak odbijać bilet?

Jedziemy zatem!

 1. Czym można się przemieszczać?

W stolicy Szwecji jest kilka opcji przemieszczania się komunikacją właśnie, np.:

 • Metro (Tunnelbana)
 • Tramwaj (Lokalbana)
 • Pociąg miejski (Pendeltåg)
 • Autobus (Buss)
 • Łódź, prom (Båt)

Głównym węzłem komunikacyjnym jest T-Centralen, czyli dworzec centralny. Przejeżdżają przez niego wszystkie nitki metra i pociągów miejskich, w tym jeden pendeltåg i autobus dojeżdzające z lotniska Arlanda, autobus z lotniska Skavsta oraz zwykłe miejskie busy w sporej ilości.


Przeczytaj też: Wyspa Gotlandia – warto ją zobaczyć!


Żeby pojeździć trzeba mieć oczywiście wspomniany bilet, który sam w sobie obowiązuje w całej komunikacji miejskiej. Można się przesiąść z metra na autobus, z autobusu na prom a dalej na tramwaj. Ważne żeby zmieścić się w biletowym limicie czasowym.

2. Ceny biletów i terminy ważności

Bilety czasowe? Wszystkie, których nie wymieniłam w tekście poniżej można znaleźć tu – oficjalny cennik SL (Komunikacji Miejskiej). Poniżej podaję wraz ze szwedzkimi nazwami ze strony SL, ponieważ może się zdarzyć, że nie zdąże zaktualizować wpisu po zmianach cenowych, których SL dokonuje zazwyczaj raz w roku. Warto więc wejść na stronę i skontrolować obecne ceny a obcojęzyczne nazwy będą wtedy pomocne.

Enkelbiljetter – bilety jednorazowe
Bilet jednorazowy na 75 minut, ma różne ceny, w zależności od tego gdzie i jak się go kupi, ale to ten sam bilet. Nie ma biletów na krótszy okres. Bilety kupujemy dla osoby dorosłej – po szwedzku vuxen.

Ceny biletu na 75 minut:

 • 31 koron – Enkelbiljett köpt med reskassa (bilet jednorazowy, środki pobierane z kwoty na karcie SL – wytłumaczenie poniżej)
 • 44 korony – Biljett köpt i automat (jednorazowy bilet zakupiony w automacie)
 • 44 korony – Biljett på engångskort (jednorazowy bilet do odbicia, zakupiony w informacji lub w sklepie)
 • 44 korony – Biljett köpt med mobiltelefon (jednorazowy bilet kupiony za pomocą telefonu komórkowego)

Periodbiljetter – bilety okresowe

 • 24h – 125 koron (24-timmarsbiljett)
 • 72h, czyli 3 dni – 250 koron (72-timmarsbiljett)
 • 7 dni – 325 koron (7-dagarsbiljett)
 • 30 dni – 860 koron (30-dagarsbiljett)

3. Zniżki

Odpowiednio dla dzieci w wieku szkolnym, młodzieży (ungdom – każdy poniżej 20 lat w tym przypadku), studentów  i emerytów (emeryt – pensionär) bilety długoterminowe mają obniżone ceny. I dodatkowo, dzieci do 6. roku życia, pod opieką dorosłych, jeżdżą za darmo. Po ukończeniu tego wieku muszą już mieć bilet. Wyjątkiem są weekendy, kiedy to takie dziecko do 11. roku życia, pod opieką osoby powyżej 18. lat, również jeździ bez biletu. Co do młodzieży, to zaliczają się do niej wszyscy poniżej 20. roku życia. Emeryci to wszyscy powyżej 65. roku życia.

Jednak w przypadku studentów, sprawa już nie jest taka prosta. Osoby powyżej 20. roku życia, uczące się w szkole wyższej lub dla dorosłych w Szwecji, uzyskują prawo do zniżek na przejazdy, jeśli studiują minimu w wymiarze 75% godzin dla studiów dziennych w Szwecji, cokolwiek to znaczy. Polska legitymacja studencka może nie zostać uznana za dokument wystarczający do używania zniżek. Zazwyczaj z pracownikami SL da się dogadać, ale nie zawsze i wtedy jest dramat, mandat i trzeba płacić karę, która jest horendalnie wysoka.


Przeczytaj też: 24 DARMOWE muzea w Sztokholmie!


Ceny ze zniżką:

Ceny biletu na 75 minut:

 • 21 koron – Enkelbiljett köpt med reskassa (bilet jednorazowy, środki pobierane z kwoty na karcie SL – wytłumaczenie poniżej)
 • 30 korony – Biljett köpt i automat (jednorazowy bilet zakupiony w automacie)
 • 30 korony – Biljett på engångskort (jednorazowy bilet do odbicia, zakupiony w informacji lub w sklepie)
 • 30 korony – Biljett köpt med mobiltelefon (jednorazowy bilet kupiony za pomocą telefonu komórkowego)

Periodbiljetter – bilety okresowe

 • 24h – 85 koron (24-timmarsbiljett)
 • 72h, czyli 3 dni – 165 koron (72-timmarsbiljett)
 • 7 dni – 220 koron (7-dagarsbiljett)
 • 30 dni – 570 koron (30-dagarsbiljett)
Ceny biletow sztokholm
Tabela ze wszystkimi cenami z tekstu (można pobrać:)

Masz problem ze wstawaniem rano? Nie jesteś sam… Przeczytaj też:

Jak nie rozpoczynać dnia


4. Gdzie kupić bilety?

Dla dłuższych tras i pobytów w mieście warto zaopatrzyć się w plastikową kartę SL, przypominającą kartę kredytową. Do nabycia w kioskach i przy bramkach za 20 koron. Moja już jest trochę wysłużona i jak widać na zdjęciu poniżej, przybrudzona permanentnie, obecne mają różne kolory, nie tylko niebieski, i nowszy design. Kartę można załadować na zasadzie biletu sieciowego (okresowo) lub też na określoną kwotę (100-1000 koron). Przy załadowaniu gotówkowym będzie pobierana określona kwota za bilet z karty przy przejściu przez bramkę.

eerhlon
Karta SL

Czas pojedynczego biletu od pierwszego odbicia to 75 minut. Można w tym czasie przesiadać się i odbijać kartę SL w kolejnych bramkach lub w autobusach, ważne żeby nie przekroczyć tego czasu. Po 75 minutach następne odbicie karty skutkuje policzeniem kolejnego biletu, również na 75 minut.

Bilety pojedyncze można też kupić w wersji papierowej w kioskach i budkach informacyjnych, przypominają kartę, ale są papierowe, z grubszego kartoniku i wyglądają jak wizytówki. Taki bilet też odbija się w czytnikach. Ten bilet, mimo iż obowiązuje również 75 minut, kosztuje więcej. Podobnie bilet kupiony w automacie obok bramek, wygląda jeszcze inaczej, jak paragon kasowy, obowiązuje też na 75 minut. Tak samo ma się sytuacja z biletem kupionym w aplikacji na telefony komórkowe. Opłaca się więc bardziej załadować na kartę określoną kwotę i korzystać z plastiku. Lub załadować bilet okresowo, np. na dobę, 3 dni  lub i korzystać bez ograniczeń.

Jak wspomniałam, bilet można kupić za pośrednictwem sms’a, aplikacji, w kiosku, u kierowcy autobusu (tylko jeśli mamy odliczone pieniądze), w automatach przy bramkach oraz w informacji. Tam również, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, pytania, nie wiemy jak dojść i czym jechać, można uzyskać pomoc.

s8xarsg
Po prawej stronie budka informacyjna, tam też można kupić bilet lub doładować kartę. Dwie bramki po lewej są dla wysiadających, można zauważyć znaki zakazu wejścia.

5. Aplikacja do kupna jednorazowych biletów i 6. Aplikacja do planowania trasy

Dwa w jednym i dwie aplikacje. Obu można użyć do sprawdzenia trasy jak i do kupienia biletów. Pierwszej używam z przyzwyczajnia. Obie są bardzo podobne do siebie, jednak ta druga ma więcej opcji, np. kontakt z pracownikiem SL.

 

Na pierwszy ogień STHLM Traveling – SL Planner(klik do pobrania!), korzystam z niej ileś razy dziennie i jest (prawie) niezawodna. Przypomina jakdojade.pl, poruszanie się po niej jest dość intuicyjne. Języki aplikacji to szwedzki i angielski. Po wybraniu konkretnej trasy, pokazuję się widok jak powyżej, czyli jak się przesiąść, ile trwa podróż z miejsca A do B a potem do C etc. Po kliknięciu na nazwę naszej stacji/przystanku pokazuje się mapa, można skontrolować gdzie się jest, jeśli opcja nawigacji w telefonie jest włączona. Mapy same w sobie są bardzo dobre, przypuszczam, że zasysane z GoogleMaps. Jak widać, aplikacja pokazuje również jaki bilet należy nabyć, a po kliknięciu  na to pole, możemy skontrolować cenę oraz od razu kupić go za pośrednictwem sms-a. Można też zapisać swoje ulubione trasy w pamięci aplikacji.

screenshot_20180830-1244531665092538081955720.png
Jak widać, druga aplikacja, ta oficjalna, ma więcej opcji.

Druga to oficjalna apka komunikacji miejskiej SL. Jak wspomniałam, ma sporo opcji dodatkowych i bajerów. Jednak obsługa jest podobnie intuicyjna. Nie trzeba więcej pisać, jest to niezbędna rzecz, jeśli ktoś zamierza sporo przemieszczać się po Sztokholmie.

Pobrać można tu – SL:Journey planner and tickets

Oczywiście do funkcjonowania obu aplikacji potrzebny jest działający internet. Można jednak zaplanować trasy wcześniej, np będąc połączonym z wi-fi i zrobić zrzuty ekranu (zdjęcia ekranu) i te zapisane w pamięci telefonu pomogą w poruszaniu się po mieście. Rada na brak internetu – sieć kiosków Pressbyrån ma otwarte niezabezpieczone wi-fi, a taki kiosk jest prawie na każdej stacji.

7. Aplikacja z mapą metra i 8. Mapa metra i całej komunikacji

Podobnie jak wcześniej, proponuję dwie aplikacje. Jedna zawiera tylko mapę metra i tras pociągów miejskich, druga wszystkie trasy pojazdów poruszających się po torach.

screenshot_20180831-1208184985569581436251345.png

1. SL Linjekartor Stockholm –  mapa metra

 

 

2. Stockholm Rail – mapa „wszystkiego”

 

9. Jak odbijać bilet?

Czy to kartę, czy bilet kupiony w sklepie lub budce przy bramkach (o tym zaraz) przykłada się do czytników. AUTOBUS – wchodzi się pierwszymi drzwiami i od razu obok kierowcy zamontowane są dwa czytniki, przykładamy kartę i pakujemy się dalej. TRAMWAJ – tu sytuacja wygląda trochę inaczej. Podróżny wsiada, a po czasie podchodzi obsługa z czytnikiem sprawdzając bilet. Nie trzeba za nimi ganiać, sami podchodzą. METRO I POCIĄG – bilet „odbijamy” przechodząc przez bramki. Między stalowymi słupkami jest plexi, która to odsuwa się kiedy przyłożymy kartę na ekran z zieloną strzałką po naszej prawej stronie. To bardzo ważne, jeśli ktoś zaatakuje lewą, otworzą się sąsiednie drzwiczki i już raczej nie zdąży dobiec zanim się zamkną. A po użyciu karty, nie można tego zrobić drugi raz, trzeba odpowiednio odczekać. I kolejna istotna informacja, przechodzi się tylko tam, gdzie są zielone strzałki na bramkach. W miejscach ze znakami zakazu, przechodzą ludzie z drugiej strony bramek, czyli ci wysiadający, a nie chcemy się przecież odbić od plexi, albo czym gorzej, od małej struchlałej staruszki.

epwz8zw
Bilet przykładamy po prawej stronie do czytnika, takiego jak na zdjęciu, lub płaskiego ekranu z zieloną strzałką.

Udanej podróży po Sztokholmie!

P.S. Jeśli pojawiają się jakiejś pytania i niejasności, można pytać.

P.P.S. Ten wpis rozpoczyna serię „Skaniedziałek” czyli poniedziałki z kawałkiem Skandynawii. Mam nadzieję, że informacje będą interesujące dla tych nieplanujących wyjeżdżać, a dla podróżników odwiedzających ten zakątek – przydatne.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: