UWAGA! BLOG W PRZEBUDOWIE! NIEKTÓRE INFORMACJE MOGĄ BYĆ NIECZYTELNE. ZAPRASZAM ZA NIEDŁUGO. PLANOWANA DATA AKTUALIZACJI – DO KOŃCA LISTOPADA 2022

mobilid.png

O tym, że coraz częściej sprawy załatwiamy za pośrednictwem nowoczesnej techniki, nie muszę nikogo przekonywać. A co gdybym Wam powiedziała, że szwedzki „podpis elektroniczny” może służyć do wszystkiego?

Jest coś takiego w Szwecji właśnie jak elektroniczny dokument tożsamości, nazywa się to BankID. Zakłada się to ustrojstwo przez swoją stronę w banku. Wszystko elektronicznie, ale jak ktoś bardzo lubi chodzić, to można też w oddziale. Trza potwierdzić kodami z wcześniej otrzymanego do konta tokenem. A w oddziale swoją osobistą gębusią i dowodem tożsamości. BankID można mieć w wersji mobilnej, na telefonie lub w wersji zwykłej, na komputerze. Każdorazowo trzeba wbijać kod i potwierdzać, że my to my, za pośrednictwem pinu, który sami nadajemy przy zakładaniu.

Mając już ten sprytny BankID można robić wszystko. Dosłownie. Można zalogować się na swoje konto do skarbówki, wysłać PIT, podpisać umowę na telefoniczny abonament, wypożyczyć auto, zapisać się na kurs, wnioskować o zasiłek czy mieszkanie, wziąć kredyt, raty, logować się na swoje konta bankowe, zapisać się do biblioteki, potwierdzić tożsamość przy odbiorze przesyłki, potwierdzić każdy przelew, w tym swish i potwierdzić tożsamość w każdym wymaganym miejscu etc. Generalnie taki dokument daje nam nieograniczone pole manewru w sieci, ale również poza nią i możemy za jego pośrednictwem zrobić wiele, bez wychodzenia z domu lub nawet więcej, podczas wychodzenia z domu, czyli na przykład w trakcie podróży.

Szalenie ułatwia życie, szczególnie jeśli chodzi o sprawy urzędowe i bankowe. I tak, wiem, zaraz pojawiają się wątpliwości, ale uwierzcie mi, też je miałam. Do czasu, kiedy okazało się, że mogę wysłać PIT w 5 minut. Aplikacja obwarowana jest srogimi zabezpieczeniami i jeśli nie machacie telefonem w metrze na prawo i lewo wbijając kody, to nikt nie zaloguje się tam za Was.

Screenshot_20190114-175017.png

Warto też wspomnieć o aplikacji nazywającej się Swish. Jest to apka służąca do przelewów błyskawicznych. I nie trzeba podawać numeru konta. Do osobistego swisha jest przypisany Twój numer telefonu. Jeśli wysyłasz komuś przelew, wbijasz jego numer lub wybierasz z książki telefonicznej, wpisujesz kwotę, potwierdzasz MobilBankID i już! Przelew doszedł na konto odbiorcy, również powiązane z numerem telefonu. Idealne rozwiązanie na wyjścia ze znajomymi, wspólne lunche i drinkowanie. Nie trzeba się dziwnie rozliczać, szukać gotówki i wysyłać przelewu, który się spóźnia 10 dni albo nigdy nie dochodzi. Każdy z nas pewnie był w podobnej sytuacji, kiedy upominanie się o swoje już jest uciążliwe. Tu sytuacja jest szybka i prosta a odbiorca od razu dostaje powiadomienie na swój telefon o wpłynięciu gotówki. Całośc trwa sekundy. Można się rozliczyć tuż przed zapłaceniem wspólnego rachunku. Lub przy planowaniu wspólnego wyjazu i kupnie biletów. Wpływ kasy jest natychmiast i nie ma mowy o zagubionych przelewach.

Pierwotnie miał służyć tylko do transakcji między osobami prywatnymi, ale się trochę rozrósł i coraz częściej zdarzają się już miejsca, w których można płacić Swishem, nawet w sieci.

Niewiele z poznanych przeze mnie osób Swisha nie ma. Zupełnie poważnie, zdecydowana większość ułatwia sobie życie za jego pośrednictwem. I tak, nadal czuję w powietrzu unoszące się wątpliwości. Jednak i tym razem mówię, coś za coś, prywata za wygodę. Jesli komuś nie pasuje, nie musi przecież używać.

Ja używam i sobie chwalę obie aplikacje. Ogromnie ułatwiają życie. Jeśli zamierzacie spędzić w Szwecji trochę więcej czasu niż wakacje, polecam się zaopatrzyć w obie, a Wasze życie będzie łatwiejsze i o ile prostsze bez stania w kolejkach.

Reklama

6 odpowiedzi na „Dowód elektroniczny BankID i szybki przelew Swish”

  1. Awatar eirlysgwenllian

    Ależ mi się takie cóś podoba! Naprawdę fajny pomysł z obiema aplikacjami, tym bardziej, jeśli rzeczywiście tylu ludziom się to sprawdza i jest ogólnie bezpieczne, no ale w sumie nic w tym dziwnego, bo Szwedzi jakoś często miewają bardzo fajne pomysły. Naprawdę bym się nie obraziła, gdyby u nas też coś takiego zaistniało, żyłoby się znacznie wygodniej, nie wspominając już o tym, o ile takie rozwiązania ułatwiłyby ludziom na przykład niewidomym, jak ja, lub z jakąkolwiek inną niepełnosprawnością czy innymi tego rodzaju ograniczeniami.

    Polubienie

    1. Awatar Shaza

      Masz racje. Szwedzi czesto miewaja fajne pomysly, np Spotify tez.
      Moze pojawia sie takie ulatwienia w Polsce, sa juz dostepne szybkie przelewy typu Skycash, tyle ze najbardziej sie chyba rozchodzi o biurokracje…

      Polubienie

  2. Awatar Luk
    Luk

    Mając konto bankowe w Polsce mogę założyć swish ?

    Polubienie

    1. Awatar Shaza

      Swish „zamawiasz” logujac sie w swoim banku jako usluge bankowa. Nie sadze, ze byla taka mozliwosc na kontach polskich poki co. Konto powinno byc w Szwecji i w koronach szwedzkich.
      Mozesz jednak do swisha przy szwedzkim koncie przypisac polski numer telefonu.

      Polubienie

  3. Awatar Darek
    Darek

    Coz, ja zostalem zmuszony do uzywania BankId przez pracodawce z powodu systemu, choc wcale tego nie chcialem, wiec niekoniecznie jest tak ze jak chcesz to nie uzywasz. Swish, coz, zatwierdzilem minimalna kwote przelewow aby ‚w razie czego’ nie stracic wiecej. Czytam o oszustwach oraz niezbyt skutecznych zabezpieczeniach o czym banki milcza. W Polsce przeciez mozna placic przez apki bankow, sa jakies Blik itp.

    Polubienie

    1. Awatar Shaza

      Siema.
      To o Swishu pisałam, że jeśli nie chcesz to go nie używasz.
      W Polsce można płacić teraz, kiedy pisałam ten tekst, nie było to tak popularne. Pytając znajomych czy są w stanie rozliczyć się w ciągu 10 sekund za kolację przy tym samym stole, uzyskałam odpowiedź negatywną, więc założyłam, że ten system jest zwyczajnie szybszy, sprawniejszy i popularniejszy niż na tamten czas usługi oferowane w Polsce. Dodatkowo można przelewać spore kwoty.

      Kwestia zabezpieczeń i dziur – źródło gdzie o tym czytałeś byłoby pomocne, żeby się ustosunkować do tego, na temat czego jak wspomniałeś banki milczą. Trudno się odnieść do czegoś, czego się nie czytało.

      BankID jak sam wspomniałeś jest często wymuszany przez system, czy to w pracy, czy bankowy czy też podatkowy. Jednak zamiast tego można korzystać z tokenu otrzymanego w momencie zakładania konta w banku i wtedy nie trzeba instalować apki, jeśli komuś przeszkadza logowanie się przez telefon. Jeśli denerwuje Cię to, że pracodawca Cię do czegoś zmusił, to chyba warto o tym wspomnieć i porozmawiać.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: