UWAGA! BLOG W PRZEBUDOWIE! NIEKTÓRE INFORMACJE MOGĄ BYĆ NIECZYTELNE. ZAPRASZAM ZA NIEDŁUGO. PLANOWANA DATA AKTUALIZACJI – DO KOŃCA LISTOPADA 2022

alphabet-close-up-communication-256417.jpg

Początkowo, kiedy tu przyjeżdżałam w odwiedziny, nie chciało mi się w to do końca wierzyć. Wszystko pięknie wygląda w teorii, ale praktyka pokazuje jak jest w rzeczywistości i czy ten koń malowany, piękny i uroczy, nie gnije od środka. Okazuje się, że nie tylko nie psuje się, ale też że z dobrego surowca powstał. Teoria zakładała, że Szwedzi świetnie mówią po angielsku. W życiu okazało się… że to prawda. Why?

Telewizja szwedzka (i kino), przynajmniej współczesna, nie zna czegoś takiego jak instytucja lektora. Film obcojęzyczny jest zawsze z napisami, a jeśli jest skierowany do najmłodszych, bo na przykład animowany lub bajka w formie filmu, to mamy do czynienia z dubbingiem. Tego pana czy pani, co to nam czyta i zagłusza aktorów, po prostu nie ma. Stąd od lat szczenięcych Szwedzi są oswajani z wymową angielską oraz z jej brzmieniem. Procentuje to ogromnie w przyszłości, bo zdecydowana większość, którą spotkałam ma dobry akcent. Nie twierdzę zrazu, że lektor to wymysł tragiczny. Przydaje się osobom starszym oraz takim, które mają problemy ze wzrokiem i idąc spać zakładają znoszone okulary zamiast soczewek, przez które już się tak dobrze napisów nie odczyta. Ale na szwedzkiej ziemi go nie uświadczycie. A jak opowiadam o nim  znajomym, to szeroko otwierają oczy ze zdziwienia.

Po drugie primo, nacisk na naukę języka angielskiego w szkołach jest spory. Przykłada się ogromną wagę do tego, by dzieciaki były w stanie porozumieć się chociaż komunikatywnie, a najlepiej i poprawnie gramatycznie. I mam tu na myśli przede wszystkim dogadanie się w praktyce. Czyli rozmowy i ćwiczenia ustne.

Dodatkowo kraj ten nie był tak zniszczony po obu wojnach jak niektóre w Europie, a co za tym idzie, nie musiał sie borykać z problemami z hajsem, rosyjskimi łapskami wyciągniętymi po władzę i odbudową wszystkiego co się da. Szwedzi mogli się skupić na życiu lagom, produkcji muzyki i nauce angielskiego.

Apropos muzycznej ekspansji i nie tylko. Potomkowie Wikingów prowadzą najazd na wszelkie formy sztuki, zazwyczaj w USA, ale w Europie także. Kraj wcale mały powierzchniowo nie jest, ale ludności cztery razy mniej niż w Polsce! Stąd gdyby wszyscy artyści chcieli się kisić we własnym sosie, nie uzbieraliby na średnią krajową. Dlatego też atakują holiłudy, eurowizje, międzynarodowe wystawy, a przy tym wszystkim muszą prezentować nienaganną angielszczyznę. Pracownicy branż niezwiązanych ściśle z rozrywką też czują, że rynki międzynarodowe albo ich wołają, albo też przybywają do Szwecji i wtedy płynny obcy język jest bardzo potrzebny.

Dodatkowo cała masa dzieł jest również tworzona dla anglojęzycznego odbiorcy, więc rodacy, chcąc zrozumieć, muszą się bardziej przykładać.

ancient-architecture-art-189532.jpg

Zdecydowana większość Szwedów po pięćdziesiatym roku życia radzi sobie z angielskim na poziomie minimum dobrym. U mnie w biurze, gdzie pracuje około osiemdziesiąt osób, nie ma nikogo, kto nie nie byłby w stanie poprowadzić  konwersacji w języku Szekspira. Well done.

Dlatego też po przyjeździe do Szwecji nie czułam się aż tak zagubiona. Sklepy, poczty, informacje, przychodnie czy urzędy – wszystko stało dla mnie otworem. Mogłam poradzić sobie sama z każdą rozmową telefoniczną, reklamacją, aplikacją etc. Sądzę, że to miało ogromny wpływ na łatwiejsze zaadaptowanie się w środowisku a i możliwość podołania na własną rękę daje ogromną satysfakcję.

Dodam jeszcze, że co prawda Szwedzi mówią świetnie po angielsku, a to nam obcokrajowcom sprawia frajdę, bo nie ma ogromnej bariery językowej. Jednak zdecydowanie wolą swój własny język i cieszą się, jeśli imigranci się nim posługują. Nawet jeśli obcy kaleczą, to i tak jest dla Skandynawów przyjemniejsze niż nawijanie angielszczyzną cały czas.

Znalazłam artykuł datowany na dwa lata wstecz, który prezentuje listę krajów najbardziej obytych z angielskim i Szwecja jest na pierwszym miejscu w rankingu. Co ciekawe, Polska jest na dziewiątym. Is it possible?

agree-agreement-ankreuzen-210585.jpg

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: