UWAGA! BLOG W PRZEBUDOWIE! NIEKTÓRE INFORMACJE MOGĄ BYĆ NIECZYTELNE. ZAPRASZAM ZA NIEDŁUGO. PLANOWANA DATA AKTUALIZACJI – DO KOŃCA LISTOPADA 2022

Dalahäst-lightbox.jpg

Koniki z Dalarna to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szwedzkich symboli. Kiedyś zakazane i potępiane jako czarnomagiczne przedmioty, dziś pożądana kosztowna pamiątka z kraju Wikingów.

Historia koni sięga XVI wieku, kiedy to pojawiły się o nich pierwsze oficjalne wzmianki. Początkowo rzeźbiono je jako produkt uboczny produkcji mebli lub też bezpośrednio z drewna z przeznaczeniem stania się dziecięcą zabawką. Tradycyjnie drewniane koniki malowane były na czerwono, a wzory na nich nanoszono w odcieniach koloru niebieskiego lub bieli. Technika zdobień zmieniała się przez wieki, jednak nieznacznie i nadal można powiedzieć, że są wytwarzane tradycyjnie.

W XIX wieku piękne konie wysokiej jakości były dystrybuowane przez kupców zarówno w granicach kraju jak i poza nimi. W roku 1939 na Światowej Wystawie w Nowym Jorku zaprezentowano je szerszemu gronu i tym samym podbiły serca wielbicieli pamiątek na całym świecie, zdobywając popularność i stając się niekwestionowanym symbolem Szwecji.

Dalahast_4

Obecnie koniki można kupić w wielu kolorach, każdy jednak jest wykonywany ręcznie i niezwykle starannie, stąd ich ceny bywają zawrotne. Bloki drewna cietę są maszynowo i również w ten sposób przycinane do kanciastej bryły, następnie kształt konia nadaje już dłoń pracownika, który ją rzeźbi odpowiednimi narzędziami. Farbowanie podkładów, czyli całości powierzchni, np. na czerwono, dzieje się w maszynie, jednak już malowanie wzorów też jest wykonywane przez wyznaczone do tego osoby.

Chcąc sobie pozwolić na zakup takiej pamiątki w najmniejszym rozmiarze trzeba się liczyć zazwyczaj z kwotą rzędu 50-100 koron. Zabawki mierzące już około piętnastu centymetrów kosztują ponad trzysta koron. W przeliczeniu na złote, będzie to mniej więcej 120-130 PLN. Można kupić taniej, jednak trzeba się naszukać, w standardowych uliczkach z pamiątkami raczej nie ma o tym mowy.

 

Eksport koni do Szwecji i zagranicę z samego Nusnäs, miejsca pierwotnego powstania koni, opiewa na kwoty ponad dwudziestu milionów rocznie.

Koniki można też kupić on-line, między innymi w jednej z najstarszych firm zajmujących się ich oficjalną produkcją, tu: Sklep on-line. Jest pochodną organizacji założonej przez pana o nazwisku Olsson. W 1922 zaczął prowadzić z bratem działalność zajmującą się wytwarzaniem koni w tradycyjny sposób i do tej pory pod ich nazwiskami działają dwie rodzinne firmy, które cały czas się tym zajmują.

22444581545_846108a646_b.jpg

 

Największy na świecie koń znajduje się w mieście Avesta i mierzy trzynaście metrów. Najmniejszy zaś, mierzący zaledwie 3,4 mm, został wykonany przez Tomasa Holsta. Podobizny zwięrząt są rozsiane po całym świecie i dumnie reprezentują Szwecję jako pomniki, chociażby w Stanach.

Oprócz koni produkowane są także inne zwierzęta gospodarskie, np. świnie, jednak te nie cieszą się aż taką popularnością. Dodatkowo wszelkie akcesoria z podobiznami koni, również są w cenie. Artykuły takie jak torby, długopisy, poduszki czy ręczniki są masowo kupowane przez turystów.

I powiem więcej, odwiedzając każdy, ale to każdy, szwedzki dom, można mieć prawie stuprocentową pewność, że zastanie się tam dalahäst, czyli konika z Dalarna. Obowiązkowy atrubut ozdobny w skandynawskim domu. Te konie zdobyły serca ludzi ponad dwa wieki temu i póki co nie zamierzają oddać pałeczki.

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: