UWAGA! BLOG W PRZEBUDOWIE! NIEKTÓRE INFORMACJE MOGĄ BYĆ NIECZYTELNE. ZAPRASZAM ZA NIEDŁUGO. PLANOWANA DATA AKTUALIZACJI – DO KOŃCA LISTOPADA 2022

tqgnpan

Jeśli jesteś osobą, którą budzą ze snu pierwsze promienie Słońca i poranny brzask, nie przyjeżdżaj do Szwecji latem. Bowiem… nie poznasz tu białej damy, również nie znajdziesz białych kruków, a na pewno nie spotkasz straszliwej białej śmierci. Doświadczysz… białych nocy!

To fantastyczne zjawisko astronomiczne występuje późną wiosną oraz w lecie (łącznie to okres około trzech miesięcy, zależnie od regionu), w okolicach koła podbiegunowego. Mówiąc prosto, polega na tym, że Słońce co prawda chowa się za horyzontem, ale nie zachodzi na tyle nisko, by zapadła noc. Przechodzi zatem z wieczornego zmierzchu dość szybko do świtania. W dwóch słowach: jest jasno! Może nie tak jak za dnia, ale jednak na tyle, że widoczność zdecydowanie wzrasta i nawet zdjęcia zrobione telefonem są wyraźne, co widać na załączonym obrazku.

hphkqnu
12. czerwca godzina 22:30, a niczym w południe.

Świetlane apogeum przypada na koniec czerwca, czyli dokładnie wtedy kiedy większość Europejczyków świętuje początek kalendarzowego lata. Tak się składa, że najbliższy Nocy Świętojańskiej weekend obchodzony jest w Szwecji jako Midsommar. O hucznym celebrowaniu i popularności tego dnia jeszcze napiszę.

arkv7kg
Tu prawie dobę wcześniej, 12. czerwca  godzina 1:56.

W czasie białych nocy nocne marki rozwijają swoją działalność a ranne ptaszki marudzą. Całość tego mechanizmu powoduje rozregulowanie cyklu dnia i nocy, bowiem jasność popołudniowa za oknem o godzinie 23:00 może wprowadzić w błąd i rozjechać z mocą walca drogowego wewnętrzny zegar dobowy organizmu.

Całe szczęście, należę do tych pierwszych i taki cykl wielce mi odpowiada. Aktywność umysłowa rozpoczęta przed północą może być spokojnie kontynuowana bez szkody dla wzroku. Dodatkowo, przy takiej aurze doskonale ćwiczy się jogę i medytuje, także polecam!

Nie ma jednak tego złego, wakacje tym samym pozwalają na czerpanie z widoków miast do późnych godzin nocnych, a i zwiedzanie o poranku można zacząć z pierwszym świergotem ptaków.

 

*Jeśli macie zdjęcia lepszej jakości prezentujące białe noce, koniecznie się podzielcie 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: